Tuesday, October 13, 2015

Fahéjas fátyol-fahéjas kalács

Hozzávalók:
– 3 bögre fehér finomliszt (37,5 dkg)
– 1 bögre 2,8%-os tej (2,5 dl)
– 1 csomag szárított élesztő (7 g-os, megfelel 2,5 dkg frissnek)
– 1 púpos evőkanál kristálycukor
– 5 dkg vaj
– 1 tojás
– 1 mokkáskanál só
A töltelékhez:
– 7 dkg vaj
– fél bögre kristálycukor (8 dkg)
– 2 csapott teáskanál őrölt fahéj

Elkészítése:
1. Egy műanyag tálban a tejet, a vajat és a cukrot felmelegítjük mikrohullámú sütőben. Ha nincs mikró, akkor tűzhelyen, tűzálló edényben. Csak meleg legyen, ne forró.
2. Ezután kevergessük egy picit villával, hogy a cukor feloldódjon, és egy picit visszahűljön. Langyosnak kell lennie!
3. Mérjük bele a tálba a lisztet, a sót, a tojást, a cukrot, majd az élesztőt, és villával alaposan keverjük össze az egészet.
4. Ezután fogunk egy fakanalat, és elkezdjük dagasztani. Nem kell megijedni, mert nem fogjuk túlzásba vinni, ez két-három perces elfoglaltság lesz nagyjából. Én a következőképpen csináltam: a tálat a konyhapultra tettem, a derekamnak támasztottam, egy kézzel fogtam, a másikkal pedig alulról, és oldalirányból pofozgattam a tésztát a fakanállal, míg szép sima nem lett, és el nem kezdett elválni az edény falától.
5. Ezután megliszteztem a tetejét, majd negyven percig pihentettem a tálban, egy konyharuhával letakarva, szobahőmérsékleten.
6. Lisztezett felületen 30*50 centis téglalappá nyújtottam, amit megkentem az előzőleg felolvasztott vajjal, majd megszórtam a fahéjjal összekevert cukorral. Fontos: a vajból és a fahájas cukorból is kihagytam egy-egy evőkanálnyit, amit a tetejére tettem később.
7. A téglalapot hat egyenlő csíkra vágtam (a rövidebbik oldalánál), majd a csíkokat egymásra helyeztem.

8. Magyarán kaptam egy emeletes csíkot, amelyet további hat kockára vágtam óvatosan.
9. Ezeket a kockákat kivajazott püspökkenyérsütő formába sorakoztattam élével, ahogyan a fotón is látható. Megkentem a tetejét a maradék vajjal és meghintettem a maradék fahéjas cukorral.
10. Újabb negyven percet pihentek letakarva, és olyan szépen meghíztak, hogy majdnem kitöltötték az egész formát.
11. Ekkor 175 fokos sütőbe került, alul-felül sütés programra és körülbelül 25-30 perc alatt készre sült ez a csoda.

Monday, October 12, 2015

Brassói aprópecsenye

Hozzávalók (2 főre)


  • 30 dkg sertéskaraj, vékony csíkokra metélve
  • 1 csapott kanál kacsazsír
  • 1 kis fej hagyma felaprítva
  • 1 szál újhagyma
  • 1 gerezd fokhagyma vékonyan karikázva
  • fél darab kockázott TV vagy lecsópaprika
  • 1 bő ek. édes chili szósz
  • 1 tk. majoranna
  • 1 tk. Bors
  • 1 kk. só, vagy ízlés szerint
  • 1 kk. pirospaprika
  • fél kiló pucolt, kockázott krumpli
  • olaj a sütéshez

Elkészítése

A krumplit majdnem puhára főzzük sós vízben, de nem kezdhet el szétmállani, válasszanak főzni való fajtát. Szűrjék le, és hideg vízzel fojtsák el a további puhulást. Hevítsenek bő olajat, és a főtt, már nem vizes krumplikockákat süssék sárgás-aranybarnára. A sütés első pár percében ne nagyon mozgassák, hadd kérgesedjenek meg, így majd nem esnek szét. Ha kész van, szűrjék le, tegyék félre. Esetleg süssék párhuzamosan a ragu készülésével.

A kacsazsírt felolvasztjuk egy inkább széleske lábosban, vagy serpenyőben. A hagymát és a kockázott TV paprikát dinsztelgessük benne közepes lángon. Sózzuk is meg közben. Emeljük meg a lángot, amikor a hagyma már puha-üveges, és szórjuk rá a húst, állandó kevergetéssel fehérítsük le. Szórjuk rá a borsot, a majorannát és a pirospaprikát. Vegyük vissza a lángot, és bizsergessük pár percig. Tegyük bele az édes chili szószt. E helyett használhatunk paradicsompürét, de akkor elveszítünk pár karakterformáló jegyet. Amikor szépen összerotyogott, forgassuk bele a megsült krumplit, adjuk meg az esélyt minden egyes kockának, hogy körbevonja a ragu. Lángról levételt követően szórjuk meg a szál felkarikázott újhagymával.